1. Gotowkowe.net
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Kredyt gotówkowy na komunię – czy się opłaca?

Kredyt gotówkowy na komunię – czy się opłaca?

Kredyt gotówkowy na komunię – czy się opłaca?
Ocena: 5 (ilość ocen: 3)

Kredyt gotówkowy na komunię – czy się opłaca?
Ocena: 5 (ilość ocen: 3)

Będąc rodzicem, najprawdopodobniej prędzej czy później staniemy przed wyzwaniem organizacji przyjęcia komunijnego. Jego niemałe koszty spędzają sen z powiek rodzicom przejętym pierwszą tak poważną uroczystością swojego dziecka.

Strój i dodatki

Zanim przyjrzymy możliwym wyjściom z sytuacji, zobaczmy, czy pierwsza komunia święta to rzeczywiście tak „drogi biznes”, jak się o tym mówi. W zależności od parafii, dzieci ubiorą do uroczystości albę lub klasyczny garnitur dla chłopca i komunijną sukienkę dla dziewczynki. Pierwszy wariant, czyli alba kosztuje od około 70 zł do 120 zł. Koszt sukienki lub trzyczęściowego garnituru dla dziecka może wynieść nawet około 300 zł, choć spokojnie powinniśmy znaleźć schludny i ładny zestaw w cenie ok. 200 zł.

Medalik, łańcuszek i książeczka do nabożeństwa może powodować koszty na poziomie ok. 120 zł. Najdroższy spośród z tych rzeczy będzie łańcuszek, więc jeśli zaopatrzymy się w niego odpowiednio wcześnie, a nie w czasie przedkomunijnych szaleństw, mamy szansę, żeby jego cena sięgała raczej 50 zł niż 120 zł.

Gdy wyprawiamy do komunii dziewczynkę, dochodzi musimy doliczyć sobie koszt wianka, ozdoby do włosów, rękawiczek, torebki, ufff… To chyba wszystko. Razem może nas to wynieść co najmniej 100 zł. Rodzice chłopców mogą tu odetchnąć z nieco większą ulgą, ale pewnych kosztów i oni nie unikną.

W domu czy na wynajętej sali?

Jeśli przyjęcie wyprawiane jest na wynajętej sali, to trzeba liczyć się z poczęstunkiem dla gości – min. 100 zł na osobę w średniej wielkości mieście. Przy większej liczbie zaproszonych osób można wynegocjować upusty, jednak przyjęcie dla ok. 20 osób nie powinno kosztować mniej niż 1 000 zł.

Osoby, które zdecydują się na komunię we własnym mieszkaniu oszczędzą zatem całkiem sporo. Większość rodziców będzie jednak chciała zachować sobie i dziecku pamiątkę po tym wyjątkowym wydarzeniu. Ile będzie kosztował profesjonalny film? Od 100-200 zł w górę.

Jeśli do powyższych wydatków dodamy jeszcze prezent komunijny (załóżmy, że kosztować nas będzie 300 zł), łączne wydatki mogą wynieść ok. 1 700 zł. Niemało, prawda?

Najlepszym wyjściem z sytuacji jest oszczędzanie, jednak nie zawsze uda się przy bieżących wydatkach zgromadzić odpowiednią sumę. Poza tym nie można wykluczyć niespodziewanych sytuacji.

Skąd nagle wziąć pieniądze?

Można wtedy pożyczyć pieniądze od rodziny. Mając jednak w pamięci stare, dobre powiedzenie, że wychodzi się z nią dobrze tylko na zdjęciu, należy zachować ostrożność i nie ryzykować dobrych relacji. To może inwestycje? Nagłe i szybkie operacje cechują się sporym ryzykiem. Kiedy więc potrzebujemy pieniędzy na tu i teraz, dobrym wyjściem jest rozwiązanie, o którym wiemy, ile za nie zapłacimy.

Biorąc kredyt gotówkowy, znamy koszty, jakie to zobowiązanie generuje. Choćby korzystając z naszego kalkulatora finansowego. I tak, kilkutysięczne kwoty można spłacić już w kilka miesięcy. Oczywiście zapłacimy wtedy odsetki, które przy kredycie na 2 tys. zł z oprocentowaniem 8% i takiej też prowizji, w ciągu pół roku wyniosą ok. 200 zł. Da nam to miesięczną ratę wysokości ok. 350 zł.

Nie będzie to więc zbyt duże obciążenie dla naszego budżetu. Wobec niewątpliwie kosztownego przedsięwzięcia, jakim jest pierwsza komunia, na tego typu wydatki raczej jesteśmy w stanie regularnie odkładać. Naszemu dziecku zapewnimy w ten sposób wspaniałe wspomnienia, nawet nie porywając się na kosztowną imprezę. Możną je przecież zorganizować oszczędnie i z klasą.

Facebook